Mozgásra tervezve, 5 +1 érv a rendszeres sportolás mellett

Szerző: | 23.11.30.

Mozgásra születtünk. Mai ülő életmódunk összeegyeztethetetlen az ősember vadászó-gyűjtögető életmódjával, ami egész napos aktivitást követelt. De még röpke száz évvel ezelőtt sem volt jellemző, hogy az emberek munka vagy szabadidő eltöltése kapcsán ennyit ücsörögjenek, mint ma.

Gondolhatnád, hogy most a sok fölöslegesen bevitt és mozgással el nem égetett kalóriáról fogunk beszélni, meg az elhízásról, de a mozgásnak sokkal mélyebben gyökerező hatásai vannak. Olyan folyamatok működését befolyásolja, amiket még most kezd csak megérteni a tudomány.

  1. Mozgás hatására aktiválódik két olyan folyamat a szervezetben, ami a hibás fehérjéket hivatott eltávolítani a sejtekből és a sejt közötti állományból. A mozgás aktiválja az autofágia, a sejttörmelékek eltakarításának folyamatát, és az endoplazmás retikulumban (sejtjeink fehérje összeszerelő állomása) felgyülemlett selejt fehérjékre adott válaszreakció (unfolded protein response) működését.

Ezek a folyamatok segítik a rák megelőzését és a szövetek károsodás utáni regenerációját. (1.)

    2. A mozgás további fantasztikus előnye, hogy javítja a szív regenerálódási képességét. Ezt a regenerálódási képességeket sérült és egészséges szívizommal rendelkező egerek esetében is igazolták. (2.)

    3. A sport jelentősen csökkenti az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát. (3.)

    4. A táplálkozás mellett a testmozgásnak is jelentős hatása lehet a beleinkben élő mikroba közösség (mikrobióta) összetételére, ami nagy befolyással bír szervezetünk egészségére. (4.)

    5. A mozgásnak pozitív hatása van a hangulatra is. Sok esetben az antidepresszánsok hatásával összevethető mértékben javítja a hangulatot. (5.)

    +1 Ráadásnak szántam ezt az érvet, pedig valójában ez viszi a prímet!

    Egy 2015-ben végzett vizsgálatból, ahol több éven keresztül követték a résztvevőket, az derült ki, hogy akik bevezették azt a szokást, hogy óránként tudatosan felálltak és 2 percig könnyű mozgást végeztek, azoknál a bármilyen okból bekövetkező korai halál kockázata 33%-kal csökkent. (6.)

     

    Útravaló:

    • A mozgásnak sejtszintű fiatalító hatása van,
    • segíti a szívizom regenerálódását,
    • jelentősen csökkenti a demenciák kockázatát,
    • pozitív irányban befolyásolja a bélflóra összetételét,
    • boldogabbá tesz,
    • és már kis mozgás is meghosszabbíthatja az életünket.
    HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com