Stressz kezelés a titkos összetevő, beszélgetés Csordás Krisztina kineziológussal
Mindannyiunk vágya, hogy életerősen és energikusan éljük meg a napjainkat, hogy gyűjthessük az emlékeket, melyek beragyogják majd idősebb napjainkat!
Ezt az idilli állapotot csak úgy tudjuk fenntartani, ha el kerüljük az életminőséget rontó krónikus betegségeket.
Legtöbb betegségünk a helytelen életmódból adódik és olyan egyszerű stratégiákkal megelőzhető, mint a megfelelő étrend, az optimális testsúly megőrzése, a fizikai aktivitás és a pihenés egyensúlya.
Viszont az optimális életmód sok munkával jár. Legalábbis első hallásra!
Megtanulod elkészíteni a számodra megfelelő ételeket, beveszed a táplálékkiegészítőidet, beiktatod a mozgást az életedbe.
De van, hogy minden erőfeszítés ellenére mégis felüti fejét egy nem várt egészségügyi kihívás, vagy nem akar megoldódni a már meglévő probléma.
Mi lehet ennek az oka? Genetika? Külső környezeti hatások, szennyezőanyagok, amiket nem tudunk kontroll alatt tartan?
Persze ilyen összetevője is van a megmagyarázhatatlan állapotoknak, de mielőtt megrándítanánk a vállunkat, hogy ez ellen én úgysem tehetek semmit, jusson eszünkbe az egészségmegőrzés titkos összetevője! A stressz kezelés!
A stressz kezelés, amolyan titkos összetevője az életmód-terápiának. Nélküle könnyen előfordulhat, hogy a tökéletes étrend, táplálékkiegészítők és mozgás jól megkomponált kombinációja sem hozza a várt eredményt.
Sokszor hallom a következőt: „Én nem vagyok stresszes!”
Lássuk biztosan így van ez? És ha mégis, akkor mi a teendő?
Képzelj el egy tökéletes világot!
Ebben a világban a nap nagy részét a szabadban töltenéd, könnyű fizikai aktivitással, mondjuk sétával. Miközben madarak csiripelnek körülötted, körbevesznek a természet hangjai. Mezítláb sétálva folyamatosan kapcsolatban vagy a Föld pulzáló elektromágneses sugárzásával. Az elektronikai készülékekből származó elektromágneses sugárzást, 3-4-5G-t természetesen még senki nem találta fel és nem létezik WiFi és bluetooth sem, amik megzavarnák tested áramköreit. Egyetlen feladatod, hogy túlélj, azaz egyél, igyál, szaporodj és élvezd az életet.
Ebben a világban a stressz mást jelent, mint a való világban. Az állandó szorongás, aggodalom, teljesítmény kényszer és rohanás folyamatos nyomasztó érzése helyett, mely ma átjárja szinte minden percünket, csupán alkalmanként kellene akut stresszt átélni.
Ebben a világban az autonóm (vegetatív), tudatunk irányításától független idegrendszerünk, szimpatikus, azaz stressz reakcióval összefüggő részét csak ritkán használnánk. A nyugalmi állapotért felelős paraszimpatikus idegrendszer lenne az úr.
A való világ folyamatos rohanásában sajnos fordult a helyzet. A szimpatikus idegrendszer folyamatosan aktív, a paraszimpatikus idegrendszer pedig alig jut szóhoz.
Mi a stressz?
A stressz testünk természetes reakciója a kívülről érkező veszélyek elhárítására.
A stressz a túlélésünk szolgálatában állt, mindaddig, amíg csak alkalom adtán, menekülés vagy harc esetén volt rá szükség.
Az ilyen akut stressz már régóta nem része az életünknek. Viszont kismértékű stressz hatás nap, mint nap ér minket. Időpontra sietni, feladatot teljesíteni, megfelelni a munkahelyen, esetleg kudarcot vallani, összetűzésbe kerülni. Bosszankodni a forgalmi dugóban, aggódni a megélhetés miatt. De olyan dolgok, mint a zaj, vagy a folyamatos információ áradat is krónikus stressznek tesz ki minket.
Nincs lehetőség, idő az elcsendesedésre, lelassulásra, pihenésre. Minden percünk be van osztva és annyi feladatunk van, hogy kevésnek érezzük a nap 24 óráját.
Mi játszódik le bennünk stressz hatására?
Megemelkedik a stressz hormonok szintje, megemelkedik a vércukorszint, a vérnyomás, a pulzus szám. Fokozódik az immunrendszer aktivitása.
Ezek a folyamatok segítenének minket, ha ragadozók elől kellene menekülnünk. Testünk mozgósítja energiáit, hogy fizikai teljesítőképességünk csúcsát nyújthassuk és megmeneküljünk. Valamint az immunrendszer fokozott működésével felkészül az esetleges sérüléssel a szervezetbe jutó kórokozók semlegesítésére.
Kismértékű, folyamatos stressz hatás, azaz krónikus stressz esetén, ugyan ezek a folyamatok játszódnak le csak kisebb mértékben. Szinte észre sem vesszük, mi folyik a háttérben, közben pedig felőrlődnek testünk tartalékai, kimerül a mellékvese, ami a stressz hormonok előállításáért is felelős, felborul a kifáradt immunrendszer egyensúlya.
Amikor a paraszimpatikus idegrendszerünk nem jut szóhoz
Paraszimpatikus idegrendszerünk irányítása alatt áll az emésztő rendszerünk működése. Gyomorsavtermelés, emésztő enzimek előállítása, perisztaltika. Mi történhet, ha ezek a folyamatok háttérbe szorulnak? Reflux, irritábilis bél szindróma, székrekedés, hasmenés, puffadás, emésztetlenség, felszívódási zavarok, ételérzékenység, allergiák…
Az idegrendszerünk egyensúlyának felborulása vezet a depresszió és a szorongás kialakulásához is. De talán nem is kell ilyen messzire mennünk, egyszerűen boldogtalanná tesz minket ez az állapot. Rányomja a bélyegét a kapcsolatainkra és megfoszt minket életünk apró, de annál értékesebb pillanatainak az átélésétől.
Vissza kellene szerezni az irányítást, de hogyan?
Stresszkezelő technikákról beszélgettünk Csordás Krisztina kineziológussal.
Kinek van szüksége ma stresszkezelésre?
Krisztina: Az első gondolatom az, hogy mindenkinek. Hatalmas az információ áradat, mely folyamatosan működésben tartaja az összes érzékszervünket. Az érzékszerveink által felfogott ingerek az agyban létrehozzák az ezeknek megfelelő válaszokat, melyeket a test reakciók formájában végre is hajt. Mindennek nagyrésze tudattalanul megy végbe. Egyszer csak azon kapod magad, hogy feszült vagy, és fogalmad sincs miért.
Hasonlítsd össze azt az idilli képet, amelyet a bevezetődben olvastál azzal a valósággal, amelyben élsz. Ha csak a zajokat, a médiából érkező impulzusokat, a szemeddel látható végtelen információt, illetve az illatok, szagok sokaságát vesszük…
Itt még csak egy átlagos napról gondolkodunk, nem pedig olyan eseményekről, amelyeket valóban és észrevehetően „a nyugalom megzavarására alkalmasnak” találunk. Gondolok itt a konfliktusokra, az egzisztenciális problémákra, a munkahelyi légkörre, a háborúkra, a járványokra és még hosszan sorolhatnám.
Tudtad, hogy a legtöbb emléket, melyek tudattalanul rátörnek az emberre és „nyomógombként” szolgálnak, a szagok és illatok idézik elő?
Csilla: Ebben nagyon egyetértünk! Sokunkban nem is tudatosul, hogy stressznek vagyunk kitéve, hiszen a modern környezettel összefüggő stressz hatásokat (zaj, információ özön, természetes környezet hiánya) nem tekintjük stressznek. Így akit egyértelmű stressz esemény nem ér (konfliktusok, egzisztenciális problémák) legtöbbször nem keresi a lehetőséget a stressz csökkentésére.
Ezért nagyon fontos, amit kiemeltél, hogy mindenkinek szüksége van stressz kezelő gyakorlatokra!
Mennyi időt érdemes szánni napi szinten a lazulásra?
Krisztina: Nem feltétlenül lazulásnak nevezném, sokkal inkább a ma nagyon divatos „énidőnek”. Valójában a lazulás sokszor a TV előtt ücsörgés, amikor tovább folytatódik az érzékszerveid stimulálása, ezáltal az idegrendszered feszítése. Természetesen, ha egy olyan filmet nézel egy streaming csatornán, amihez tényleg kedved van, és kikapcsol, az már egészen más. Azt már Te választod meg, és ahhoz igazítod, amire vágysz. Ha ezt mértékkel tesszük, az már „énidő”.
Attól lesz valami a Te időd, hogy odafigyelsz arra, mi az, ami számodra jólesik, megnyugtat, kikapcsol, tehát a magad igényei szerint töltöd el, nem pedig aszerint, ami divatos, vagy elvárt.
Ilyen lazulás lehet a már említett filmnézés, egy relaxáció, egy finom fürdő, egy jó könyv, egy előadás meghallgatása, illetve az én személyes kedvencem, a naplóírás.
Csilla: Itt a lazulást szójátéknak szántam és valójában relaxációt értettem alatta, de jó hogy így tettem fel a kérdést, mert fontos dologra világítottál rá. A kikapcsolódásnak szánt TV nézés sokszor tovább növeli a stresszt. Főleg, ha a híradót is megnézi valaki napzárásként.
Tehát a tanácsod, hogy gondosan válasszuk meg a napunkat lezáró pihenés mikéntjét és törekedjünk valódi kikapcsolódásra. Például igyunk egy nyugtató hatású gyógyteát és beszéljük át a napunkat a párunkkal.
Milyen egyszerű technikát javasolsz annak, aki szeretné megelőzni a stressz okozta egészségügyi panaszokat?
Nem tudok egy technikát javasolni, mert nagyon sokfélék vagyunk.
A legfontosabb, hogy megtaláld mi az, ami neked beválik. Lehet, hogy sok dolgot kipróbálsz, mielőtt rátalálsz a Te módszeredre. Az is lehet, hogy egy idő után újabb technika lesz a kedvenced, mert változol.
Mindenképp mondok azért valamit, ami mindenki számára egyformán fontos: ez a gondolkodásmód felülvizsgálata. Szerintem itt indul minden.
Egy nagyon egyszerű gyakorlatot hozok most Neked:
Minden alkalommal, amikor azt mondod magadnak, hogy „kell”, cseréld le ezt a szót arra, hogy „lehetőségem van rá”. A „kell” szótól azonnal ellenállásba lendülünk, és szorongást okoz. A „lehetőség” szó azt jelzi, hogy van választásod. Akár hiszed, akár nem, mindig van választásod. Kineziológusként ez a legfontosabb gondolat, amit átadhatok Neked.
Például, ha azt mondom magamnak, hogy ma ki kell takarítani. Ez nem jó érzéseket vált ki belőlem, lehet, hogy még a gyerekkori emlékeim is bekapcsolnak, amikor anya szigorú elvárásainak „kellett” megfelelni. Azonban, amikor azt mondom, hogy ma lehetőségem van a takarításra, azzal azt az érzést hozom elő, hogy van hol takarítanom, van időm, van energiám, tehát valójában már a hála és a bőség érzését is megtapasztalom. Ezután pedig eldönthetem, hogy ma takarítok-e, vagy pedig nem is olyan fontos, és inkább egy másik nap teszem meg.
Mindig az érzés generálja a szorongást, az érzés pedig a gondolatokból ered.
Csilla: Ezt a technikát, már korábban említetted nekem és azonnal elkezdtem alkalmazni. Hihetetlenül jól működik, nagyon egyszerű és rengeteg terhet levesz az ember válláról! Köszönöm, hogy megosztottad!
Te milyen technikát alkalmazol napi szinten? Van egy megelőző protokollod?
Krisztina: Minden reggel megnézem a napfelkeltének egy részét. Készítek egy finom kávét, és csak nézem, ahogy ébred a város, és azt, hogy a Nap milyen csodás színeket és jelenségeket hoz létre az égen. Ezzel nagyon jól össze tudom kötni azt a kérdést, hogy számomra milyen csodákat tartogat ez a nap. Ezzel az elmémet arra kérem, hogy fókuszáljon azokra a dolgokra, melyek számomra jólesőek a nap folyamán.
Csilla: A „lazulás” kapcsán megállapítottuk, hogy nagyon fontos, hogyan zárjuk le a napunkat és most kaptunk tőled egy nagyon jó tippet a napunk elkezdésére. Szerintem nagyon jó ötlet ilyen módon keretbe foglalni a napunkat. Szánni néhány percet reggel a ráhangolódásra és este a lefekvés előtt az elcsendesedésre!
Mit teszel, ha nagyon összecsapnak a fejed fölött a hullámok? Vagyis van olyan technikád, amit vészhelyzet esetére tartogatsz?
Krisztina: Na, ez egy nagyon összetett, de igazán jó kérdés.
Többféleképpen csapkodhatnak a hullámok felettem.
Amikor érzelmileg billenek ki az egyensúlyomból, akkor nekem a legjobb az NLP 6 perces írás technikája, vagy egy dráma-technika.
A 6 perces szabadírás az egyik legfelszabadítóbb technika, amit gyorsan és egyszerűen tudsz alkalmazni. Egy füzet és egy íróeszköz, amire szükséged van. Állíts be a telefonodon egy 6 perces időzítőt. Ez segít Téged abba, hogy tudd, mikor telik le a 6 perc. Fontos, hogy nem kell abbahagynod az írást, amikor jelez a telefonod, ez a minimum idő, amit erre a gyakorlatra fordítasz. Tehát beállítottad az időzítőt. A füzetedbe kezd el írni folyamatosan, megállás és gondolkodás nélkül. Bármit írhatsz, akár csúnya szavakat is, nem kell figyelned sem a stilisztikára, sem a helyesírásra. Ezt a szöveget nem kell visszaolvasnod soha. Az a lényeg, hogy abban az állapotban, amiben vagy, mi az, amit ki kell adnod magadból. Folyamatosan kell írni, megállás nélkül. Ha épp nincs gondolat, akkor azt írod le, hogy nem jut eszembe semmi, és mire ezt leírod, már biztosan érkezik a következő gondolat. Lehet, hogy a végén „csak” megkönnyebbülsz, de az is lehet, hogy felismerésre jutsz akár írás közben, akár röviddel utána. A gyakorlat segítségével kiüríted az agyad, elengeded, kiengeded azokat a gondolatokat, amelyek megakadályoznak abban, hogy megtaláld a megoldást. Amikor jelez a telefon, eldöntöd, hogy folytatod-e az írást, mert még van mit kiadnod magadból, vagy megállsz.
A dráma-technika egy kicsit bonyolultabb, sok érzést hoz fel, ami nem ajánlok kezdőknek. Ezt a klienseimmel akkor csináljuk, amikor eljönnek, és már felkészültek erre a technikára. Én egyedül azért tudom csinálni, mert már meg tudok birkózni a felszínre törő érzelmekkel. Ez egy „játék”, egy képzeletbeli találkozás, melyet a belső gyermek vigasztalásával, illetve megerősítésével zárunk.
Amikor a feladataim árasztanak el, akkor pedig a kedvencem az újratervezés. Mindig van rendszer az életemben, de ezt időnként felül kell bírálni. No ez akkor a legnehezebb, amikor sok a dolgom. Ekkor régebben igyekeztem minél gyorsabban haladni, és teljesen kifárasztani magam mind mentálisan, mind fizikailag. Természetesen ilyenkor következett az be, hogy tévedtem, hibáztam, tehát még inkább lelassítottam a munkámat.
Az én technikám erre az esetre, a „zuhanó repülő” technika.
Képzeld el a pilótát abban a helyzetben, amikor a gép zuhanni kezd. Lát maga előtt több száz gombot, ami villog, jelez valamit, vagy éppen csak világít. Ha pánikba esik, és nyomkodni kezdi a gombokat anélkül, hogy átgondolná, mit tesz, vajon eredményes lesz?
Amikor valamiben nagyon benne vagyunk, mondjuk egy célkitűzés elérése, vagy egy olyan helyzet, aminek nem találjuk a megoldását, érdemes egy kicsit hátralépni. Megállni egy időre, és kicsit kívülről rálátni a helyzetre.
Ez nagyon nehéz néha, mert azt gondoljuk, hogy elvesztegetjük az időnket. Próbáld ki! Amikor stresszhelyzetben vagy, idegesen próbálod megoldani a feladatot, vagy helyzetet, valójában mindig ugyanazt teszed, és egyre feszültebbé válsz, hogy nem sikerül.
Kilépve a probléma „dobozából” már tudsz új megoldást találni, ami valóban működik.
Mit gondolsz a mindfulness-ről?
Krisztina: Azt tanultam, hogy két módon lehetünk stresszesek: ha a múlton rágódunk, és ha a jövőn aggódunk.
A tudatos jelenlét egy fantasztikus eszköz ezek megszüntetésére, de igen sok gyakorlást igényel, és még így sem sikerül folyamatosan a jelenben lennünk. Ez nem baj, mert bármennyi időt is töltünk az „itt és most”-ban, éppen annyival emelkedik a megelégedettség, a szeretet, a hála, annál többet veszünk észre a bennünket körülvevő jóból, és ezek által pozitívan változik a hangulatunk, a rezgésszintünk, a boldogságszintünk.
Alkalmazol e légző gyakorlatokat?
Krisztina: Igen, a pránájáma légzés és a „négyzet vagy négyszög” légzés az, ami nekem bevált. Ezeket nem alkalmazom rendszeresen, de amikor szükségem van arra, hogy lenyugtassam magam, mondjuk egy fontos találkozó vagy egy vizsga előtt, vagy éppen egy vita után, akkor szívesen alkalmazom.
A pránajáma légzést váltott orrlukú légzésnek is nevezik. Ezzel megnyugszol, és a légzésre koncentrálva kicsit kiüríted a gondolataidat.
A négyszög légzést azért szeretem, mert egyszerre kell figyelni a számolásra, elképzelni egy négyzetet, és a légzésedre is fókuszálni. Ezzel teljesen át tudom a fókuszt hozni a problémáról a légzésemre, így megnyugszom, az agyam pedig több oxigénnel ellátva a gyakorlat után felfrissül.
Én 5 számolásig szoktam a gyakorlatot végezni, de ezt lehet növelni vagy csökkenteni is, ahogy kényelmes. Tehát képzelj el egy négyzetet magad előtt, és 5 számolásig szívd be a levegőt, és lásd, ahogy a négyzet bal alsó sarkából a figyelmed lassan a bal felső sarkáig ér. Ezután tartsd bent 5 számolásig a levegőt, és a figyelmed a bal felső sarokból a jobb felső sarokig vidd. Majd 5 számolásig engedd ki a levegőt, és a figyelmed a jobb felső sarokból a jobb alsó sarokig vidd, majd végül 5 számolásig maradj így, kiürített tüdővel, és a figyelmed vidd a jobb alsó sarokból a bal alsó sarokig. Ezt ismételd meg 5-6-szor, vagy addig, ameddig jólesik.
Szoktál meditálni? Mit jelent számodra a meditáció? Hogyan kezdjen hozzá az, aki még sosem próbálta?
A meditáció számomra egy olyan eszköz, amelyet nem sikerül rendszeresen alkalmaznom, de törekszem rá.
A vezetett meditációt ritkábban alkalmazom, inkább egy szép zenét kapcsolok, és elmerülök kicsit a csendben, a képzeletemben. Van, hogy egészen mélyre sikerül jutnom, de van, hogy „csak” pihenek és felfrissülök általa.
Vezetett meditáció az, amikor valaki mondja, hogy mit képzelj el, hogyan lazítsd el a tested stb. Ez lehet egy már rendelkezésre álló videó vagy hanganyag bármelyik közösségi csatornáról, de Te saját magad is felveheted a saját hangodon a szöveget, és azt hallgathatod vissza.
A meditáció alatt eseteként sikerül csatlakoznom az Univerzális Tudathoz, de van, hogy a saját belső énemmel lépek kapcsolatba. Mindegyik hasznos és fontos. Gyakran itt fogalmazom meg a vágyaimat képekben, vizualizálok, vagy éppen nem látok semmit. Ez nálam mindig olyan esetleges.
Hiszek abban, hogy a test nem működhet lélek és szellem nélkül. A lélek, az én saját belső énem gyakran szól hozzám, de a nagy „zajban”, ami a világunk része, nem mindig halljuk meg. Az azonban biztos, hogy lelkiismeret furdalást már érzett mindenki. Ez egy biztos jele annak, hogy nem a megfelelő módon oldottunk meg helyzeteket. Akkor talán ezt jobban elfogadjuk, ha valakit megbántunk, akár akarattal, akár akarat nélkül. Arra azonban ritkán figyelünk, hogy hogyan bánunk önmagunkkal. Hányszor bántjuk meg magunkat azért, hogy másnak tegyünk jót, vagy elkerüljünk egy konfliktust. Amikor sikerül a belső énemmel kapcsolódni egy meditációban, mindig erősödik az önszeretet és ön-megértés érzése.
Az Univerzális Tudat egy olyan tér, ahonnan érkezik az intuíció például, ahol minden tudás megtalálható, és ötlet, vagy egy jó gondolat formájában képes megérkezni. Biztosan tapasztaltad már, hogy a legjobb ötletek és gondolatok nem akkor jönnek, amikor „gondolkodsz”, hanem akkor, amikor például zuhanyozol, békésen fürdőzől, sütsz egy finom süteményt úgy, hogy teljesen belemerülsz a tevekénységbe. Ezeket a tevékenységeket, amikor teljeszen belemerülsz abba, amit csinálsz, és nem gondolsz másra, nevezhetjük meditatív tevékenységnek. Ugyanezt tesszük, amikor csendben leülünk, ellazulunk, és egy csodás zene segítségével kiürítjük a gondolatainkat a tőlünk telhető legjobb módon.
Amit megtanultam a meditációval kapcsolatban, az az, hogy ne legyen elvárásunk azzal kapcsolatban, hogy fog sikerülni, milyen élményeink lesznek. Ez nagyon sok mindentől függ, és mivel nem egy olyan országban születtünk, ahol ez tradíció, és a megfelelő körülmények is biztosítva lennének, ezért nem szükségszerű, hogy minden alkalom valamilyen katarzis legyen.
Az is nagyszerű, ha leülsz kényelmesen, és a légzésedre figyelsz 3-5 percen keresztül. Már ezzel is kikapcsolod az agyad, az idegrendszered folyamatos és feszült problémamegoldására irányuló törekvését. Ha ezt rendszeresen csinálod, egyre hosszabb időt tudsz így tölteni.
Nagyon jó technika az, hogy a légzésed figyelése után elképzelsz egy vonatot, mely folyamatosan halad. Minden egyes érkező gondolatot felteszel egy vagonra, így engeded azt tovább anélkül, hogy foglalkoznál magával a gondolattal.
Csilla: Örülök, hogy kiemelted, hogy nem szabad elvárásokat támasztani a meditációval kapcsolatban! Az a tapasztalatom, hogy mindenki kicsit megijed a meditáció szó hallatán, túlmisztifikáljuk és azt hisszük, hogy valami különleges képesség kell hozzá. Nagy dolgokra gondolunk, pedig csupán a figyelmünk, tudatunk irányításáról van szó és a fejünkben folyamatosan kavargó gondolatok kiiktatásáról. Bármilyen rövid ideig is sikerül ezt az ideális állapotot fenntartanunk, máris sikerrel jártunk. Az eredmény nem a végkifejletben rejlik, hanem a gyakorlás folyamatában.
Kedves Kriszta köszönöm, hogy segítettél kifejteni a stressz kezelés fontosságát és hasznos technikákat osztottál meg!
Pontosan milyen módszerrel segíted a hozzád fordulókat és hol lehet téged megtalálni?
Krisztina: Az Olajfa Method ötvözi a kineziológia, az NLP, az Access Consciousness, az életmód tanácsadás, és a coach képzések, valamint az autodidakta módon elsajátított hasznos technikákat.
Ezekről a programokról, és rólam bővebben a honalapomon olvashatsz.
www.olajfagyogyaszat.hu
Útravaló
Bármilyen egészségügyi cél elérésén dolgozol, legyen az súlykontroll, életminőséget rontó krónikus betegségek megelőzése vagy már kialakult betegségeden szeretnél urrá lenni a stresszkezelés fontos része kell, hogy legyen a programodnak.
Ehhez remélem motivációt és hasznos eszközöket is találtál a cikkben.
Ha szeretnéd, hogy a stresszkezelést, a táplálkozásodat, mozgásprogramodat együtt alakítsuk ki, hogy elérhesd egészségügyi céljaidat fordulj hozzánk bizalommal. Jelentkezz ingyenes konzultációra!